Kiedyś się odnajdziemy, Gabriela Gargaś

Rzeź wołyńska, powstanie warszawskie a następnie odbudowa kraju zniszczonego wojną. Takie wydarzenia znajdujemy w najnowszej powieści Gabrieli Gargaś „Kiedyś się odnajdziemy. Na tle tych historycznych zdarzeń autorka przedstawia losy zwykłych ludzi, którym przyszło żyć w tak niespokojnych czasach.

Czarodziejka kobiecych uczuć

W obiegowej opinii społecznej Gabriela Gargaś znana jest pod pseudonimem czarodziejki, kobiety która słowami potrafi wykreować świat zdominowany przez uczucia. Jej historie są o kobietach, takich jak każda z nas, stworzone z myślą o nas. Znajdujemy w nich bohaterów z krwi i kości, którzy podobnie jak my borykają się z problemami dnia codziennego. Aż trudno uwierzyć, że autorka tak poczytnych powieści jest z wykształcenia ekonomistką o specjalności bankowej. Zupełnie nie czuć w jej powieściach tej chłodnej kalkulacji charakterystycznej dla ludzi zajmujących się liczbami. Wręcz przeciwnie, jej książki są wyjątkowo emocjonalne, niejednokrotnie można uronić łzę podczas ich lektury. W 2019 roku ukazały się dwie książki jej autorstwa: Kochaj mnie czule (kwiecień) oraz Kiedyś się odnajdziemy (sierpień).

„Kiedyś się odnajdziemy”

To wspaniała powieść przenosząca nas w czasy wojny, gdzie zwykli ludzie byli świadkami bestialskich wydarzeń, o których później często zabraniano mówić. To obraz innej rzeczywistości, tej bezdusznej, kiedy za przelaną krew człowiek nie ponosił żadnych konsekwencji. Książka składa się z czterech części. Dwie pierwsze przedstawiają rzeź wołyńską i powstanie warszawskie oraz wydarzenia z nimi związane, w których brali udział bohaterowie powieści. Natomiast kolejne przenoszą nas już w czasy powojenne. Główne postacie to Janka i Tadeusz, którzy doświadczyli ogromnej straty w czasie wojny. Rozpacz i ból związane z tymi doświadczeniami już zawsze będą determinować ich światopogląd. Ale czy dane im będzie jeszcze doświadczyć szczęścia?

Dylematy bohaterów

Piękno powieści tkwi nie tylko w wydarzeniach historycznych, do których odnosi się Gabriela Gargaś. To także losy indywidualnych jednostek, ich reakcje na rozgrywające się na kartach powieści zdarzenia. Autorka wspaniale potrafi przedstawić uczucia bohaterów, ich pragnienia i marzenia. Stworzone przez nią postaci mają wyraźnie zaznaczony kręgosłup moralny. Pomimo pokus oferowanych im przez życie potrafią twardo trzymać się raz powziętych postanowień. Warto naśladować ich zachowanie; w dobie XXI wieku, kiedy to człowiekowi brakuje sił by dbać o to, co posiada, warto przedstawić mu bohatera skłonnego wiele poświęcić w imię wyższych idei. W sytuacji gdy wszystko wokół było tak niepewne to wartości moralne człowieka miały największe znaczenie.